Razem wygramy ze smogiem!

Wygrajmy ze smogiem

Czy wiecie, że według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce?

Zanieczyszczenie powietrza to olbrzymi i realny problem, z którym borykamy się przede wszystkim w sezonie grzewczym – od jesieni do wiosny. Dlaczego? Ponieważ głównym źródłem smogu w naszym kraju są gospodarstwa jednorodzinne i domowe piece.

Co wydostaje się kominów naszych domów? Dlaczego te substancje są tak szkodliwe? Co oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma wspólnego z paleniem papierosów? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi w ramach zajęć edukacji antysmogowej prowadzonych w naszej szkole!

Duża zmiana zaczyna się od małych kroków, od nas samych, dlatego postanowiliśmy dołączyć do dwóch ogólnopolskich projektów z zakresu edukacji ekologicznej – Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) i „Wygrajmy ze smogiem”! Będziemy w ten sposób kształtować naszą świadomość w zakresie poprawy jakości powietrza i dowiemy się, co każdy z nas może zrobić dla swojego najbliższego otoczenia!

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt realizowany od ponad trzech lat przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Biorą w nim udział szkoły i przedszkola z całej Polski. Dotychczas działania edukacyjne ESA objęły już ponad 200 tys. osób.

„Wygrajmy ze smogiem” to projekt prowadzony przez Europejski Instytut na rzecz Demokracji, który obejmie szkoły z 50 miast Polski. W ramach projektu powstały materiały edukacyjne, w tym 75 filmów wideo.

Teraz ESA i EID połączyły swoje siły w walce ze smogiem, a nasza szkoła znalazła się wśród innych placówek z całej Polski, które wspólnie chcą wygrać ze smogiem!

Więcej szczegółów na temat obu projektów znajdziecie w zakładce „O projekcie” na stronach: esa.nask.pl i wygrajmyzesmogiem.pl.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu na temat ESA:

oraz filmu „Tak chcę żyć”, w którym wzięły udział dzieci: