„Czary – mary” w grupie Wynalazców

Doświadczenia i eksperymenty

Doświadczenia i eksperymenty w oddziale 4-5-latków

Przez trzy dni nasza sala stała się małym laboratorium. Dzieci wykonywały doświadczenia i eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii. Przy użyciu bezpiecznych materiałów i substancji, jak soda oczyszczona, olej, woda, balony, mleko, barwniki spożywcze, olej, ocet, magnesy, czy też pianka do golenia, doświadczały i eksperymentowały, pobudzając  swoją  ciekawość naukową.

Tworzyły ,,Kolorowy deszcz’’, ,,Wulkan sodowy’’, ,,Uciekający pieprz’’, ,, Chmurę deszczową’’, ,,Wędrujące kolory”. Malowały wzory na mleku. Dowiedziały się dlaczego nadmuchany balon nie pęka, pomimo jego przebicia, a odwrócona do góry dnem butelka z wodą jest cały czas pełna. Poznały inny sposób nadmuchania balonów. Sprawdzały co pływa , a co tonie, co spada szybciej, a co wolniej. Poznały siłę grawitacji w czasie spadających przedmiotów, zjawisko magnetyzmu i elektryczności. Dowiedziały się, jak  można odczytać wyrazy zapisane mlekiem na białej kartce.

Dzieci zadawały pytania i samodzielnie szukały na nie odpowiedzi. Dostarczyło im to nie tylko wiedzy, ale także wiele radości i zabawy.

                                                          Agata Irzyńska