Zajęcia informatyki i techniki wzbogacone o sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości

Laboratoria przeyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji
i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie  mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

W ramach programu zakupiliśmy m. in.:

  • 8 zestawów LEGO® Education SPIKE™ Prime – zestaw podstawow,
  • 6 zestawów BeCreo – zestaw z mikrokontrolerem,
  • 10 pudełek –  interaktywnego  systemu nauki programowania SCOTTIE GO.

Na wyposażenie szkoły posiadamy także zakupione w poprzednich latach 6 robotów Photonów.

Nauka programowania odczarowana dzięki Lego SPIKE Prime

Budująćc i pracując z naszym robotem, uczniowie rozwijają swoje umiejętności programistyczne, wdrażając w życie stworzone przez siebie programy. W ten sposób lepiej zapoznają się z technologią i mają możliwość poznania języków skryptowych używanych przez profesjonalnych programistów. Korzystanie z robota stymuluje uczniów do krytycznego myślenia, analizowania, tworzenia i rozwijania algorytmów robota, a następnie testowania ich założeń w warunkach fizycznych. Oficjalnie SPIKE™ Prime stanowi część LEGO® Learning System, czyli idei nauczania STEAM w szkole poprzez realizację różnych projektów. Jego esencję stanowi learning through play (nauka poprzez zabawę), czyli dobre i sprawdzone podejście do nauczania.

Łączymy STEAM z kompetencjami społeczno-emocjonalnymi.

W Photonie rozumiemy, że dzieci są kluczem do lepszej przyszłości.  Celem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, aby zapewnić równy start w przyszłość wszystkim uczniom. Dzieci powinny rozwijać się interdyscyplinarnie – łącząc nauki STEAM z kompetencjami społeczno-emocjonalnymi.

BeCREO Technologies BECREO KIT to  zestaw edukacyjny do nauki robotyki i programowania. Zestaw edukacyjny BeCREO umożliwia użytkownikowi rozwiązywanie różnych zadań, które wymagają napisania odpowiedniego programu sterującego platformą programistyczną Arduino i modułami wyświetlaczy, diod, głośników, serwomotorów, silników itp.

BeCREO Technologies Scottie Go! – innowacyjna gra do nauki programowania w wersji HOME

Innowacyjna gra do nauki programowania stworzona specjalnie dla dzieci. Scottie Go! może być wykorzystywana do indywidualnej nauki programowania w zaciszu domowym lub do nauczania programowania w szkołach i zajęciach pozalekcyjnych z programowania. Gra pozwala na naukę programowania przez zabawę, a także wspiera uczenie się języków obcych. Gra jest idealnym pomysłem na prezent dla każdego dziecka w wieku przedszkolnym
i szkolnym.

Jak wyglądają nasze zajęcia? Zobaczcie sami.

Diana Hodyr