Rodzice dla szkoły

,,Dziecko jest wstęgą, w której
powinniśmy czytać i w której
powinniśmy pisać.”
(Peter Rosegger)

Dzień Dziecka – to szczególnie święto najmłodszych, ale też wyjątkowa pora dla dorosłych, którzy przecież kiedyś byli dziećmi. Dlatego dla jednych i drugich ten dzień mógł być czasem beztroskiej zabawy. Z tego powodu 1 czerwca 2019 r. został zorganizowany w Rudnej Wielkiej festyn, który okazał się atrakcyjną imprezą środowiskową, ale także okazją, by podreperować szkolny budżet.

Warto pomagać

Zorganizowanie całego przedsięwzięcia stało się możliwe dzięki wysiłkom i staraniom wielu osób. W prace przygotowawcze do festynu włączyli się szczególnie rodzice, ale także nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni. Co roku można zaobserwować zaangażowanie licznych sympatyków, którzy nie szczędzą swego czasu ani sił, żeby wziąć udział w tworzeniu, a następnie dobrym przeprowadzeniu dochodowej imprezy. Tegoroczny piknik wyzwolił duże pokłady zrozumienia i chęć wsparcia. Nie zabrakło pracowitych rąk ani empatycznych serc. Szczodrość darczyńców i aktywność wszystkich współtworzących festyn służyły ważnej sprawie – pozyskać fundusze na remont i doposażenie szkolnej świetlicy.

Tegorocznymi sponsorami festynu byli:

1. p. Adam Dziedzic – Wójt Gminy Świlcza

2. p. Tomasz Wojton – Radny Powiatu Rzeszowskiego

3. p. Tadeusz Pachorek – Radny Powiatu Rzeszowskiego

4. p Sławomir Miłek – Radny Powiatu Rzeszowskiego

5. p. Stanisław Żuczek – firma Źródełko,

6. p . Grzegorz Tobiasz– firma Witrynal

7. pp. Izabela i Tomasz Polakowie

8. p. Krzysztof Wites

9. p. Tomasz Salach – Sołtys wsi Rudna Wielka

10. p. Wiesław Pokrywa –Sołtys wsi Mrowla

11. p. Daniel Przywara – Grzyb mix Bratkowice SA

12. p. Lidia Sarna

13. pp. Paulina i Wojciech Burzowie

14. p. Jan Jucha

15. Piekarnia RAK

16. Firma RF 24.pl Sp. z o.o Tomasz Kordowski

17. Firma S.C Alina Kowal, Mariusz Kowal

oraz sponsorzy anonimowi.

Dyrekcja, Rada Rodziców i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Rudnej Wielkiej składają wszystkim serdeczne podziękowania.

Muzycznie i na sportowo

Dni Otwartej Szkoły to przede wszystkim promocja talentów i umiejętności. W związku z tym na scenie odbywało się wielkie koncertowanie przeprowadzone przez p. Filipa Nowickiego pod hasłem ,,Śpiewać każdy może”. Utalentowani muzycznie uczniowie wykonywali popularne polskie i światowe przeboje. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać oryginalnych aranżacji znanych utworów. Następnie prezentowali się pasjonaci gry na keyboardzie oraz grupa Kickdance wykonująca rytmiczne układy taneczne.

Równolegle z popisami artystycznymi odbywały się na Orliku sprawdziany siły oraz sprawności fizycznej prowadzone przez p. Anitę Wojnar i Krzysztofa Chwałkę. Bogaty program zawodów sportowych ściągnął zawodników i kibiców. W meczach piłki nożnej wzięli udział fani tego sportu. Przeprowadzono rozgrywki 10 – latków ze szkół z Rudnej Wielkiej, Rudnej Małej, Bratkowic, Trzciany  oraz przedstawicieli Resovii Rzeszów. Swoją tężyznę fizyczną mogli sprawdzić także ojcowie rywalizujący w meczach z synami.

Dla każdego coś dobrego

Atutem festynu były smaczne i zdrowe przekąski serwowane przy stanowiskach kulinarnych. Z daleka wabiły z zapachami dania z grilla, aromatyczny bigos czy chrupiące zapiekanki. Dla łasuchów nie lada gratką okazała się różnorodność domowych wypieków.

Impreza środowiskowa to także bogactwo rozrywek, więc takich nie zabrakło. Najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanego placu zabaw, wziąć udział w warsztatach Sensoplastyki®, uczestniczyć w zajęciach pokazowych Edukido. Radości milusińskim dodawały barwne zdobienia twarzy oraz wesołe zabawy w czasie dyskoteki, gdzie w rytm przebojów mogli ,,wyginać ciało śmiało”. Przygrywający na scenie zespół XERO rozweselił nie tylko małych, ale zachęcił do zabawy ogrodowej licznych dorosłych.

Piknikowe świętowanie przebiegło w przyjaznej, ciepłej atmosferze i spełniło oczekiwania wszystkich. Dzięki bezinteresowności i ogromnej hojności wielu osób udało się utworzyć imprezę, która dowiodła, że ludzi otwartych na potrzeby szkoły nie brakuje, a dobro dziecka leży na sercu wielu dorosłym – nie tylko od święta.

M. Waltosz, E. Wilga

Fotorelację z Pikniku można obejrzeć tutaj i tutaj.

Szczodrość rodziców oraz sponsorów przerosła najśmielsze oczekiwania – dochód z Pikniku Rodzinnego wyniósł prawie 8 500 zł. Zgodnie z planem, w trakcie wakacji wykonane zostały prace remontowe w szkolnej świetlicy:
– wycyklinowano i polakierowano parkiet oraz położono nowe, drewniane listwy przypodłogowe,
– pomalowano ściany farbą satynową i tablicową – magnetyczną,
– zamontowano nowe rolety okienne,
– zamontowano osłony grzejnikowe
oraz zakupiono nowy sprzęt stanowiący wyposażenie:
– ławeczki i krzesełka do pierwszego pomieszczenia,
– kolorowe pufy oraz dywan i poduchy (poducha „kwiatek” oraz poduchy na drewniane skrzynie),
– zieloną tablicę korkową oraz stojak na prace plastyczne dzieci,
– makatkę oraz naklejki na ściany.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rady Rodziców, rodziców oraz sponsorów, nasi najmłodsi uczniowie mogą spędzać czas pozalekcyjny w kolorowych i jasnych pomieszczeniach.

Tekst p. Marii Waltosz i p. Eweliny Wilgi ukazał się kwartalniku Trzcionka, nr 91.