Poznaj Polskę: W świecie magii szkła i tradycji

Poznaj Polskę klasa 2a i 2b

Wycieczka klasy 2a i 2b w ramach projektu Poznaj Polskę

29 października 2021r. uczniowie klasy 2a i 2b udali się na jesienną wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła uczniowie rozpoczęli od poznania na żywo pracy hutnika i kolejnych etapów produkcji szklanych wyrobów. Zobaczyli, jak wielkiej wprawy i umiejętności wymaga wykonanie różnych przedmiotów. Odkryli też nieznane tajniki produkcji szkła. Następnie każdy mógł samodzielnie wybić  pamiątkowy medal ze szklanej surówki pod czujnym okiem hutnika. Wielką radość sprawiły warsztaty ,,Malowane na szkle”, na których każdy wykonał obrazek na szklanej tafli. Na kolejnych poziomach uczniowie poznali warsztaty obróbki i zdobienia szkła, m. in. grawerowania, malowania, produkcji witraży. Oglądali ekspozycje stałe wyrobów szkła użytkowego i dekoracyjnego. Wzięli udział w projekcji filmu prezentującego historię krośnieńskiej huty. Mieli okazję znaleźć się też na trójwymiarowym malowidle i być jedną z postaci obrazu. W krośnieńskich podziemiach obejrzeli najcenniejszą ekspozycję dzieł szklanej sztuki, a  w interaktywnej sali ,,szkło w fizyce” mogli popatrzeć  na eksperymenty na szklanych rekwizytach. Zwiedzanie zakończyło się zakupem szklanych pamiątek i spacerem po Rynku.

  Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Było nowocześnie i tradycyjnie. Dzieci odbyły interaktywną podróż, poznając okolice Krosna, miały możliwość ubrania się w wirtualnej przymierzalni strojów ludowych. W sali legend w animowanej interaktywnej wersji  poznały jedną z wielu lokalnych legend, zaś w wirtualnej piwnicy mogły skorzystać z gier. Wzięły też udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których wykonały magnesy.

Czy warto tam pojechać? Na pewno!!!    

                                                                                                                        A. Irzyńska, K. Pacześniak