Piernikowe warsztaty, pomoc potrzebującym oraz wizyta Świętego Mikołaja

Zbliża się jeden z milszych dla nas wszystkich okres w roku. To magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Czas oczekiwania, refleksji, przygotowań i spełniania marzeń.

W Szkole Podstawowej im. Stanisława Dąbskiego w Rudnej Wielkiej grupa „zerówkowiczów” rozpoczęła przygotowania do świąt od ozdabiania pierniczków oraz pomocy najbardziej potrzebującym.

W dniu 25.11.2019 odbyły się Piernikowe Warsztaty dla dzieci z zerówki oraz rodziców, rodzeństwa i opiekunów. Podczas warsztatów ozdabiano pierniki świąteczne na choinkę, tworzono ozdoby z masy solnej. A przede wszystkim przeprowadzono przedświąteczną zbiórkę rzeczy dla potrzebujących.

 Inicjatorami przedsięwzięcia, które miało też na celu integracje grupy byli rodzice i oni też podzielili się obowiązkami w realizacji pomysłu.

Dzięki uprzejmości pani dyrektor Małgorzaty Mazepa warsztaty odbyły się na terenie szkoły. W przygotowaniach udział brały dzieci z zerówki, które wycinały ogłoszenia, ulotki, oraz przepisy na pierniki. Wraz z wychowawcą, panią Natalią Sobolewską wykonały ozdoby na salę, w której odbywały się warsztaty.

W dzień warsztatów już od godziny 14 korytarzami szkoły rozchodził się zapach korzennych ciasteczek i lukru. Na przygotowanej choinkowym dekoracjami sali gimnastycznej zgromadzili się rodzice, babcie i oczywiście dzieci z zerówki. Pierniczki były upieczone przez kilka mam a ich różnorodność  kształtu, smaku i zapachu wprost zachęcała do zdobienia i…smakowania. Rodzice sami zrobili kolorowy lukier, barwiony cukier
 i zakupili posypki do dekoracji. Na stołach pachniało czekoladowe fondue, a w tle rozbrzmiewała świąteczna muzyka.

Dzieci wraz z rodzicami dekorowali pierniczki, które kolejno zawieszali na choince przygotowanej na tę okazję. Wszyscy kosztowali domowej roboty ciastka oraz próbowali swoich sił w robieniu ozdób choinkowych z masy solnej.

Uczestnicy warsztatów na pewno zapamiętają ten dzień nie tylko z racji ilości słodyczy i zapachów ale też z krótkich odwiedzin Mikołaja. Zacny gość sam pofatygował się sprawdzić czy dzieci są grzeczne i czy zasłużyły na prezenty. Pani wychowawczyni zdała sprawozdanie z działań całej klasy, a czy to przyczyni się do kolejnego spotkania… wkrótce się okaże!

Wydarzeniu towarzyszyła akcja „Pomagamy”, w której zbierane były rzeczy
i żywność długoterminowa dla najbardziej potrzebujących rodzin z regionu. Ulotki i plakaty z informacja co będzie zbierane znalazły się na szkolnych korytarzach. Akcja ta poprzedzona była pogadanka z dziećmi na temat dzielenia się i pomagania innym.

W dniu warsztatów zebrano wiele produktów żywnościowych oraz liczne zabawki, książeczki, kolorowanki przyniesione przez zerówkowiczów oraz uczniów starszych klas. Zbiórka trwała aż do 6 grudnia a dołączyli się do niej również  rodzice i nauczyciele z całej szkoły.

Dzięki takim inicjatywom jak Piernikowe Warsztaty rodzice sygnalizują, że ważne jest dla nich środowisko szkolne ich dzieci. Interesują się życiem szkoły i chcą brać w nim czynny udział.  

                                                                                               Agnieszka Sokół-Siwa