Na Orliku same sportowe orły!

Orlik 2021 Rudna Wielka Gmina Świlcza

Orlik w Rudnej Wielkiej istnieje od 2012 roku. Powstał on jako inwestycja współfinansowana w ramach programu „Moje Boisko- Orlik 2012”z programu Ministerstwa Turystyki i Sportu. Od samego początku swojego istnienia spełnia on bardzo ważną funkcję w naszym środowisku/tym środowisku wiejskim. Dzieci i młodzież pozbawiona dostępu do atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, które są na wyciągnięcie ręki w oddalonym kilka km od Rudnej Wielkiej Rzeszowie, dzięki temu boisku sportowemu otrzymała dostęp do miejsca, gdzie ciągle coś się dzieje i gdzie może spędzić wolny czas ze swoimi kolegami w aktywny sposób.

Na Orliku miało miejsce szereg imprez. W maju tego roku odbyła się coroczna edycja gminnych zawodów w piłce nożnej na poziomie gimnazjum oraz szkoły podstawowej chłopców i dziewcząt. O Mistrza Gminy w czterech kategoriach walczyły reprezentacje wszystkich szkół z terenu gminy Świlcza, dlatego wzięło w nim udział około 200 reprezentantów swoich szkół.

Regularnie odbywają się też treningi dla najmłodszych. To tutaj szlifują swoje piłkarskie talenty takie młodzieżowe drużyny jak Rudniańskie Urwisy, Świlczanka, Football Academy oraz Bratek Bratkowice. Swoje miejsce tutaj znajdą też dorośli. Dla nich organizowane są turnieje, np. dzikich szóstek w piłkę nożną, jest również możliwość gry w tenisa ziemnego. W okresie jesienno – zimowym do sezonu piłkarskiego przygotowują się drużyny seniorskie Rudnianki, Trzcianki, Świlczanki, Dąbrowej oraz Bratka Bratkowice.

Organizowane były turnieje dla dzieci, ministrantów oraz jak corocznie przeprowadzono „Dzień Sportu na Orliku”. Zgromadzona młodzież miała okazję pokazać swe sportowe umiejętności, a w nagrodę otrzymała drobny upominek. Animatorzy na Orliku w Rudnej Wielkiej przeprowadzili testy sprawnościowe dla 15 wytypowanych uczniów. Wyniki testów zostały wysłane do Fundacji „Orły Sportu” celem zbadania sprawności dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Orlik wrósł na stałe w krajobraz Rudnej Wielkiej. Dzięki swojemu położeniu w centrum wsi jest dostępny dla wszystkich, którzy wybierają aktywność fizyczną zamiast spędzania wolnego czasu przed ekranem komórki czy komputera. Latem, gdy dzieci nie musza chodzić do szkoły, na Orliku można zobaczyć kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu chłopców, którzy grają w piłkę nożną czy koszykówkę. Pewnie oni są wychowywani w swoich domach zgodnie z dwoma maksymami – „sport to zdrowie” oraz „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Oby ten zapał nie malał wraz z wiekiem, bo Orlik jest dla wszystkich – i dla dzieci i dla dorosłych. Dla wszystkich, którzy wolą ruch niż spędzać czas w domu nie robiąc nic, nie tylko dla swojego ciała, ale i ducha!

Krzysztof Chwałka