
Uczniowie naszej szkoły to wrażliwi i świadomi młodzi ludzie, którym zależy na dobru naszej planety. Dlatego chętnie przyłączyli się do działań na rzecz proekologicznej szkolnej akcji zorganizowanej z okazji Dnia bez opakowań foliowych obchodzonego 23 stycznia.
A zrodziła się ona w 2008 roku w… Polsce.
Uczniowie klas VII i VIII podczas zajęć poszerzyli swoją wiedzę nt. szkodliwości wynikających z używania opakowań foliowych, a także podejmowanych na świecie akcji proekologicznych, jak np. Dzień bez opakowań foliowych. Chętnie dzielili się swoimi pomysłami na ograniczanie używania w codziennym życiu foliowych opakowań.
Choć folię łatwo jest porwać, jej wytrzymałość na proces rozkładu jest wyjątkowo duża – degradacja typowej „jednorazowej” torby foliowej może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut, zaś produkcja powszechnej „foliówki” niecałą sekundę! Co roku jako śmieci kończy ponad 500 miliardów opakowań foliowych. Te dane powinny pobudzić naszą wyobraźnię i przede wszystkim skłonić do konkretnego działania.
Wioletta Piątek